India's shortest-serving Chief Ministers



1. Devendra Fadnavis (Maharashtra): The BJP leader was sworn in as the chief minister on Nov 23, 2019, but stepped down before facing the floor test on Nov 26. (three days)




2. B.S. Yediyurappa (Karnataka): The BJP leader was sworn in as the chief minister on May 17, 2018, but stepped down before facing the floor test on May 19. (three days)









3. Nabam Tuki (Arunachal Pradesh): The Congress leader took oath on July 13, 2016 and resigned on July 17, following infighting with in the party. (four days)








4. Satish Prasad Singh (Bihar): The Congress leader held the chief minister's post from January 28, 1968 to February 1. (5 days)


















5. Om Prakash Chautala (Haryana): The INLD veteran held the CM post from July 2, 1990  to July 17, 1990. In the next year, he served as the chief minister from March 22 to April 6. (5 days, 14 days)


6. S.C. Marak (Meghalaya): The senior Congress leader served as the chief minister from February 27, 1998 to March 10, 1998. (13 days).

No comments